Sceptre E420BV-F120 42-inch LED LCD HDTV
659950.jpg
Sceptre announced the E420BV-F120 Galaxy Series 42-inch 120 Hz LED LCD HDTV. It combines modern form and advanced functionality into an slim, lightweight design that is sleek and aesthetically pleasing for any home decor. Plus, the shiny black finish creates an eye-catching appeal, boosting the room's level of sophistication.
This wall mountable 42-inch LED HDTV doesn't just boast superior exterior qualities. The unit's 120Hz refresh rate is twice the speed of “standard” 60Hz models. This means the images are crisper/cleaner and the susceptibility of motion blur with fast-motion video content is significantly reduced. It's not just the visual quality that Sceptre prevails, the company also offers an Equalizer setting for users to adjust and control the tone/volume of the audio, creating a more immersive sound experience.
Specifications
  • Active screen size 42″
  • Sleek and slim design
  • Auto dynamic contrast enhancement
  • Typical 4,000:1
  • 5 HDMI ports, support up to 1080P
  • 120Hz refresh rate
  • Response Time 6.5 ms
  • Only .9″ to 1.75″ thick
  • Resolution 1920 x 1080
  • Energy Star 4.0 complied
  • USB port supports JPEG/Audio
  • 10W x 2 Stereo Speaker